Podstawowe informacje o stażach zagranicznych!

 

Międzynarodowy program staży IAESTE działa w ponad 80 krajach członkowskich IAESTE. Jego celem jest rozwój wiedzy zawodowej i językowej studentów oraz przyczynianie się do budowania zrozumienia między narodami.  

Przygoda życia zaczyna się od wyboru oferty. W IAESTE wyróżniamy 3 podstawowe typy ofert:

 • Oferty AC – oferty które pojawiają się w lutym i pierwszej połowie marca, i w większości zawierają odbywające się w okresie wakacyjnym. Stanowią one największą grupę ofert w naszym procesie wymiany, przez co stwarzają najwięcej możliwości na wyjazd.  
 •  

 • Oferty COBE (Continous Online Based Exchange) – są publikowane na przestrzeni całego roku. Firma do której aplikujesz otrzyma oprócz Twojej również inne aplikacje od studentów z całego świata, i wybierze najlepszego kandydata.  
 • Oferty FCFS (Ofety First Come First Serve) – również pojawiają się na przestrzeni całego roku. Od ofert COBE różnią się tym, że pracodawca otrzyma tylko Twoją aplikację.  
 •  

  Zarówno oferty COBE jak i FCFS zwykle oferują dłuższy staż, który może rozpocząć się w dowolnym zakresie oferowanym przez pracodawcę. Listę aktualnie dostępnych ofert znajdziesz poniżej.

   Aplikuj teraz!

   PRAKTYKANCI IAESTE

   Odrobina statystyki z naszych wymian.
   3500
   ofert płatnych
   praktyk
   24
   branże i kierunki
   inżynierskie
   84
   dostępne
   kraje
   4350
   wysłanych za granicę
   praktykantów
   3800
   praktykantów przyjętych
   na praktyki w Polsce
   400+
   wymienianych
   praktyk rocznie

   SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

   Kontakty do przedstawicieli IAESTE ws. praktyk na Twojej uczelni:
   Akademia Górniczo-Hutnicza
   Politechnika Gdańska
   Politechnika Poznańska
   Politechnika Krakowska
   Politechnika Łódzka 
   Politechnika Rzeszowska 
   Politechnika Śląska
   Politechnika Wrocławska
   Politechnika Warszawska
   Uniwersytet Łódzki  /
   Uniwersytet Medyczny w Łodzi
   Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny

   FREQUENTLY ASKED QUESTIONS

   Odpowiedzi na Twoje pytania

   OGÓLNE

   Kto może wziąć udział w programie IAESTE?

   W programie staży mogą brać udział studenci i absolwenci (do roku po ukończeniu studiów) polskich uczelni.

   Czy program jest płatny?

   Wzięcie udziału w programie wiąże się z wniesieniem opłaty przy wysyłaniu dokumentów (oferty FCFS i AC) lub po uzyskaniu akceptacji (oferty COBE). Dokładne stawki i informacje znajdziesz powyżej w sekcji "Płatności". Informacje dotyczące zwrotu poniesionych kosztów w razie braku akceptacji znajdują się załączonym powyżej regulaminie.

   Dokąd mogę wyjechać?

   Program IAESTE jest realizowany w blisko 90 krajach świata. Dokładną listę znajdziesz w zakładce "O nas". Aktualne możliwości wyjazdu zależą od dostępnosci wolnych ofert do danego kraju.

   Czas trwania praktyk ?

   Praktyki mogą trwać od 6 do 52 tygodni, jednak najczęstszy okres to od 6 do 12 tygodni.

   Ile osób wyjeżdża na praktyki?

   Co roku z Polski wyjeżdza prawie 300 osób do ponad 80 krajów świata, ale wiele ofert zostaje niewykorzystanych - zawsze masz szansę!

   Jak wygląda życie i staż na wyjeździe?

   Niewątpliwą zaletą naszego programu jest społeczność jaką tworzą członkowie IAESTE na całym świecie. Podczas wyjazdu możesz liczyć na pomoc lokalnych przedstawicieli IAESTE. Zawsze możesz rónież skontaktować się z komitetem w swoim kraju w celu uzyskania porady lub pomocy. Powyżej znajdziesz wspomnienia osób które odbyły już staż z IAESTE, i podzieliły się z nami praktycznymi informacjami.

   Co z wizą/ pozwoleniem na pracę

   Jeśli taki dokument jest wydawany, to kwestia ta jest rozwiązywana po uzyskaniu akceptacji, i obowiązek uzyskania odpowiedniego pozowolenia na wjazd do kraju leży po stronie studenta wjeżdżającego. Niemniej jednak przedstawiciele IAESTE z danego kraju zwykle asystują i ułatwiają proces wizowy dla przyjeżdżających studentów.

   Czy staż z IAESTE może być traktowany jako obowiązkowa praktyka zawodowa?

   Jak najbardziej! Kwestię tą zaleca się zawsze omówić z osobą odpowiedzialną za zaliczenie praktyk po stronie uczelni/wydziału, jeszcze przed wyjazde.

   Jakie języki należy znać?

   W większości ofert które zobaczysz wymagany będzie język angielski. Niemniej jednak natrafisz również na oferty wymagajace znajomości innych języków. Obowiazującym dokumentem jest certydikat językowy IAESTE. W celu jego uzyskania skontaktuj się ze swoim lokalnym koordynatorem wymiany.

   Nie ma tu odpowiedzi na moje pytanie, co teraz?

   Skontaktuj się ze swoiim lokalnym koordynatorem wymiany. Ta osoba pomoże Ci w procesie aplikacyjnym i odpowie na wszystkie nurtujące Cię pytania dotyczące naszego programu!

   facebook youtube instagram linkedin

   Stowarzyszenie IAESTE Polska

   ul. Waryńskiego 6/41
   00-631 Warszawa
   KRS: 0000253557
   NIP: 701-00-27-381
   REGON: 140496053

   Tel: +48 22 378 44 75
   Email:
              

    

   Polityka prywatności

   IEASTE Poland logo

   Sponsor Główny

   partner IEASTE Poland logo